Kategoriler
Mobilya dünyası

Genç Odası Dekorasyonu

Genç Odası; dekorasyonu, renkleri ve kullanılan aksesuarları ile çocuğun hayatında önemli yer tutan, evdeki zamanının büyük çoğunluğunu geçirdiği bir alandır. Genç odasının dekorasyonu rahat ve huzur verici olduğu sürece, çocuğun da evde vakit geçirmekten mutlu olacağı bir ortam yaratılmış olur. Bu sebeple dekorasyonu yapacak olan ebeveynler, çocuklarının neleri sevip sevmediğini düşünmeli ve bu süreçte çocuklarının isteklerine de kulak vermelidir.

Genç odası, çocuğun yalnızca uyuyup uyanmak için kullanacağı bir alan değildir. Bu oda, çocuğun hobilerini yapabileceği ve evde geçireceği zamanı istediği şekilde değerlendirebileceği bir alandır. Bu ister kitap okumak, ister enstrüman çalmak, isterse de oyun oynamak olsun. Genç odası dekore edilirken tüm bunlar dikkate alınmalı ve işlevsellik kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

GENÇ ODASI DEKORASYONUNDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Odanın genişliğinin ne kadar olduğu, bu alanın nasıl kullanılabileceği konusunda oldukça önemlidir. Geniş odalarda dekorasyon yapmak kolay olmakla birlikte, genç odaları genellikle daha küçük alana sahip olunan odalardır. Bu sebeple işlevsel mobilya ve aksesuarlar kullanarak bu küçük alanlar en iyi şekilde değerlendirilmelidir.
  • İyi ve sağlıklı bir uyku, gün içinde zinde kalınması ve vücut sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Bunun için de genç odası yatak seçimi büyük önem taşır. Seçilecek yatağın rahat, konforlu ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.
  • Eşyaların saklanması ve dağınıklıkların kolayca toparlanması için dolapların çok eşyayı barındırabilecek büyüklükte ve işlevsellikte olması gerekir. Dolap seçimi yapılırken, ahşap modellerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olacağı ise unutulmamalıdır.
  • Çalışma alanı dikkat edilmesi gereken bir başka konudur. Çocuğun tüm eğitim hayatı boyunca kullanabileceği şekilde dayanıklı, kullanışlı ve konforlu modeller tercih edilerek sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı yaratılmaya gayret gösterilmelidir.

Genç odası dekore ederken, mobilya ve aksesuarların uzun süre kullanılabilecek kalite ve dayanıklılığa sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun gelişim sürecinde zevklerinin değişikliğe uğrayabileceğini de düşünerek hareket etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu sebeple bundan 10 yıl sonra da çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak ve zevkine uyumlu olacak tercihler yapmaya çaba göstermelisiniz.