Kategoriler
Mobilya dünyası

Dekorasyonda Lambaderin Önemi

Ev dekorasyonunda önemli bir yeri olan lambader, bir aydınlatma aracıdır. Ayaklı lamba olarak da bilinen lambader, günümüzde ofisler ve evlerin oturma odalarının vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alıyor. Bu alanların doğru aydınlatılması odaya hoş bir görünüm ve dinamizm katarken; her tasarıma uyan bir model bulmanın mümkün olduğu lambaderler, iç mimarların da tasarımda sıklıkla başvurduğu ürünlerin başında geliyor.

Lambader, özellikle kitapseverler için ideal aydınlatmayı sağlar. Oturma odasındaki berjerde lambader ışığının altında kitap okumak, şüphesiz kitap okumayı keyifli hale getirmek için her şeyin bir araya gelmesi demek. Avizeden odaya yayılan ışığın göz alıcı ve yorucu olmasının ise, sürekli olarak kullanılmasını zorlaştıran bir unsur olduğunu özellikle belirtmekte yarar var.

LAMBADER SEÇİMİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

İlk olarak, lambader seçerken ürünün aydınlatma kapasitesi dikkate alınmalıdır. Verdiği ışığın zayıf olmaması gerektiği gibi, keskin de olmamalıdır. Lambaderi diğer aydınlatma ürünlerinden ayıran esas şey; odanın dokusunu ve enerjisini sergilerken bunu göz yormadan, hoş bir şekilde yapmasıdır.

Seçilecek ürünün rengi ve tasarımı da odanın dokusuyla uyumlu olmalıdır. Buna ek olarak lambaderin kullanılacağı alanın genişliği de büyük önem taşır. Geniş yer kaplayan bir ürün olmamakla birlikte lambaderlerin etkisi, geniş ve açık alanlarda daha fazla görülmektedir. Bu sebeple lambader ışığını engelleyecek eşyaların ürün çevresinde konumlandırılmaması gerekir.

LAMBADER MODELLERİ

Dekoratif açıdan farklılık gösteren lambader modelleri:

  • Tripod Lambader
  • Ahşap Lambader
  • Ferforje Lambader
  • Sarkıt Lambader

Üç ayaklı tripod modeller, abajur kısmı ile ayakları arasında bir kontrast yaratıldığında şık bir görünüm sağlar. Bu modeller, özellikle modern tasarıma sahip alanlara daha uygundur. Ahşap modeller, odaya sıcak ve doğal bir hava katarken; metal ayaklı ferforje modeller ise, minimal ve modern görünümleriyle avangard tasarıma oldukça uyumludur. Sarkıt lambader ise, ahşap yapısı ile odaya sıcaklık verir.